Βασικός στόχος του Ομίλου Δημοσιογραφίας είναι η συγκρότηση της δημοσιογραφικής ομάδας των Ραλλείων Π.Δ.Σ., η οποία θα δημιουργήσει και θα διαχειρίζεται τη δική της ψηφιακή εφημερίδα.

Οι μαθητές θα αναπτύξουν κριτική σκέψη κατά την έρευνα, επιλογή και οργάνωση πληροφοριών θεμάτων δημοσιογραφικού ενδιαφέροντος και θα εξοικειωθούν με τη συγγραφή διαφορετικών τύπων λόγου (άρθρα, δοκίμια, συνεντεύξεις, ρεπορτάζ, κριτικές βιβλίων και ταινιών, συνταγές κ.α.) αναπτύσσοντας παράλληλα  δεξιότητες συνεργασίας, συλλογικότητας και υπευθυνότητας για την υλοποίηση ενός κοινού έργου. Ένα τέτοιο εγχείρημα θα δώσει στους μικρούς μας μαθητές την ευκαιρία να μυηθούν στο γοητευτικό και προκλητικό κόσμο της ενημέρωσης, αναλαμβάνοντας οι ίδιοι τον σπουδαίο ρόλο του «μικρού δημοσιογράφου» με παραγωγή γραπτού λόγου. Στο πλαίσιο του Ομίλου θα πραγματοποιηθούν δράσεις λ.χ. επισκέψεις σε γραφεία εφημερίδας, ραδιοφωνικό και τηλεοπτικό σταθμό.

Τάξεις που μπορούν να συμμετέχουν: Δ΄, Ε΄, ΣΤ’

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ξανθή Καρανταΐρη, Σταματίνα Ντάλντου (Τρίτη 14:10 – 15:30)