Μετά από επτά χρόνια λειτουργίας, ο όμιλος επιτραπέζιας αντισφαίρισης διευρύνεται, προσκαλώντας και μικρότερους μαθητές.

Το άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, ευρέως γνωστό ως «Πινγκ-Πονγκ», έχει συχνά χαρακτηριστεί ως «σκάκι υψηλής ταχύτητας». Εξαιτίας των γρήγορων χτυπημάτων σε περιορισμένο χώρο, απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση και ταχύτατη λήψη αποφάσεων. Βελτιώνει τη μυϊκή δύναμη, αυξάνει την ταχύτητα και την ευκαμψία και με ιδανικό τρόπο ενδυναμώνει στα παιδιά τον οπτικοκινητικό συντονισμό (χεριού – ματιού) λόγω της γρήγορης μετακίνησης της μπάλας. Κατά την εξάσκηση, ο παίκτης θα μάθει να διαχειρίζεται τόσο τη νίκη όσο και την ήττα, να επιμένει στην προσπάθεια και να μην πτοείται από τα λάθη και τις αποτυχίες.

Το άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης προσφέρει ιδανική εκγύμναση τόσο για το σώμα όσο και για το μυαλό των παικτών, ενώ ταυτόχρονα αποτελεί ένα διασκεδαστικό άθλημα που δίνει τη δυνατότητα στον μαθητή να ασχοληθεί με αυτό δια βίου.

Τάξεις που μπορούν να συμμετέχουν: Β’, Γ’, Δ’

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Πηνελόπη Μικέλη (Τετάρτη 14:10 – 15:30)