Το θεατρικό παιχνίδι συνδυάζει το παιχνίδι με τη μάθηση. Αναπτύσσει δεξιότητες όπως η συγκέντρωση, η φαντασία και η συνεργασία.
Οι μαθητές θα καλλιεργήσουν την επικοινωνιακή τους ικανότητα, θα αλληλεπιδράσουν με τον κόσμο γύρω τους παίζοντας και αυτοσχεδιάζοντας.
Η προσέγγιση της ποιητικής δημιουργίας μέσω τεχνικών παιγνιοθεραπείας – δραματοθεραπείας, θα προσφέρει στα παιδιά τη δυνατότητα να ταξιδέψουν με έναν δικό τους μοναδικό τρόπο στον κόσμο των χρωμάτων, των συναισθημάτων, της μουσικότητας, μέσα σε ένα περιβάλλον αποδοχής και ελευθερίας.
Στο τέλος της σχολικής χρονιάς οι μικροί πρωταγωνιστές θα παρουσιάσουν δρώμενο που θα αποτυπώνει την βιωματική τους επαφή με την ποιητική έκφραση.

Τάξεις που μπορούν να συμμετέχουν: Γ’, Δ’, Ε’, Στ’
Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μαρία Αναγνώστου, Ματίνα Ντούσκου (Δευτέρα 13.20 – 15.00)