Ξεκινώντας με την πεποίθηση ότι η καλλιτεχνική έκφραση στο χώρο του σχολείου οδηγεί την αντίληψη και το συναίσθημα σε μία πληρέστερη κατανόηση της πραγματικότητας, ο Όμιλος Χορωδιακού Τραγουδιού στα έξι χρόνια λειτουργίας του, μέσα από το ρεπερτόριο, τις συνεργασίες και τις συμπράξεις (παραστάσεις μουσικού θεάτρου, σύμπραξη με όμιλο Σκηνογραφίας – Σκηνοθεσίας, παραγωγή όπερας για παιδιά, σύμπραξη με το Μουσικό Σχολείο Πειραιά), επενδύει στην αναζήτηση των μουσικών εμπειριών που θα δημιουργήσουν στους μαθητές τις κατάλληλες προϋποθέσεις για  τη μελλοντική αισθητική τους συγκρότηση και καλλιέργεια.

Παράλληλα, στοχεύει:

1. Στη γνωριμία με το Λόγο και τη Μουσική σπουδαίων δημιουργών
  2. Στην καλλιέργεια πνεύματος ομαδικότητας και υπευθυνότητας
  3. Στην ανάπτυξη δημιουργικότητας – φαντασίας
  4. Στην απόλαυση

Το σχολικό έτος 2017 -18  η εργασία του Ομίλου θα στραφεί αποκλειστικά στο φωνητικό σκέλος της χορωδιακής πράξης και θα προετοιμάσει μέσα στο διδακτικό του ωράριο μουσικές εμφανίσεις και συμπράξεις με άλλες σχολικές χορωδίες.

Τάξεις που μπορούν να συμμετέχουν: Γ’, Δ, Ε’, ΣΤ’

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός:  Θοδωρής Κόρακας  (Τετάρτη  14:10- 15:30)

Παραστάσεις Ομίλου Χορωδιακού Τραγουδιού 2013-2017

1. Σχολικό έτος 2012-13: Μέσα απ’ τις νότες, μέσα απ’ τις λέξεις… (Αφιέρωμα στο Μιούζικαλ)