Ο Όμιλος Χορωδιακού Τραγουδιού στα πέντε χρόνια λειτουργίας και τρία σε σύμπραξη με τον Όμιλο Σκηνογραφίας – Σκηνοθεσίας, διέγραψε μία σημαντική καλλιτεχνική πορεία όχι μόνο στο χώρο του σχολείου αλλά και στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα, αντιμετώπισε προκλήσεις ασυνήθιστου πολλές φορές μεγέθους για μαθητές δημοτικού με άριστα αποτελέσματα και πολλαπλά οφέλη – εμπειρίες ζωής για τους συμμετέχοντες.
Συγκεκριμένα:

Παραστάσεις

• Σχολικό έτος 2012-13: Μέσα απ’ τις νότες, μέσα απ’ τις λέξεις… (Αφιέρωμα στο Μιούζικαλ)
• Σχολικό έτος 2013-14: Η χορωδία των χρωμάτων παρουσιάζει… (Σπονδυλωτή δραματοποιημένη Μουσική Αφήγηση)
• Σχολικό έτος 2014-15: Ο μικρός Πρίγκιπας (Όπερα για παιδιά με συνοδεία μικρού ορχηστρικού συνόλου)
• Σχολικό έτος 2015-16: Όρνιθες του Αριστοφάνη (Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις) – Σύμπραξη με το Μουσικό Σχολείο Πειραιά

Στόχος μας για την φετινή χρονιά είναι η δημιουργία ενός σπονδυλωτού θεάματος – αφιέρωμα σε σύμπραξη με τον Όμιλο Σκηνογραφίας – Σκηνοθεσίας στις παραστάσεις των δύο Ομίλων από το 2012. Η παράσταση που θα προκύψει θα έχει μία νέα μουσική και θεατρική οπτική σε σχέση με τις προγενέστερες. Απώτερος στόχος για τους μαθητές είναι η διεύρυνση των εκφραστικών τους δυνατοτήτων, η καλλιέργεια της δημιουργικότητας, η μουσική και κατ’ επέκταση η αισθητική καλλιέργεια. Και φυσικά, η απόλαυση.

Τάξεις που μπορούν να συμμετέχουν: Γ’, Δ, Ε’, ΣΤ’
Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός: Θοδωρής Κόρακας (Τετάρτη 14.10- 15.30)

Σχολικό έτος 2016-17: Φόρα ρυθμός – Δημοτικό Θέατρο Πειραιά

afisa