ΚΑΡΤΑ ΜΕΛΟΥΣΗ Βιβλιοθήκη των Ραλλείων Π.Π.Σ. “Μαρίνη-Αξαρλιάν” οργανώθηκε με το σημερινό πλαίσιο λειτουργίας της το 1992 και ένας μεγάλος αριθμός βιβλίων προήλθε με δωρεές της οικογένειας Μαρίνη, στη μνήμη της πρόωρα χαμένης δασκάλας του σχολείου Αγγελικής Μαρίνη και της οικογένειας Αξαρλιάν, στη μνήμη του Θάνου Αξαρλιάν που χάθηκε άδικα τόσο νέος μετά από τρομοκρατική ενέργεια της 17 Νοέμβρη.

Η Βιβλιοθήκη μας φιλοξενεί περίπου 3.000 βιβλία τα οποία δανείζονται οι μαθητές που είναι μέλη και διαθέτουν την ειδική κάρτα καθώς επίσης και τα τμήματα Φιλαναγνωσίας που υλοποιούν σχετικά προγράμματα.

Η Βιβλιοθήκη λειτουργεί κάθε Τετάρτη και υποδέχεται μαθητές που μπορούν να εργαστούν στον φιλόξενο χώρο της και να προετοιμάσουν τις εργασίες που τους έχουν ανατεθεί από τους εκπαιδευτικούς της τάξης και απαιτούνται συμπληρωματικές πληροφορίες.

Την καταλογογράφηση των βιβλίων και την ηλεκτρονική διαχείριση της βιβλιοθήκης επιμελήθηκαν οι Δασκάλες
Πασκουαλίτα Κότσιφα και Σταματίνα Ντούσκου

ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ  6 έως 8 ετών – ΞΕΝΗ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ  6 έως 8 ετών – ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ