ΔΙΑΝΟΜΗ SELF-TESTS ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ

Σύμφωνα με νεότερη ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας, από αύριο Τετάρτη 19 Ιανουαρίου ξεκινά η διάθεση των self-tests για μαθητές και εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς από τα φαρμακεία.

Ειδικότερα, οι μαθητές όλων των βαθμίδων, εμβολιασμένοι και μη, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου έως και το Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των ημερών από 24 Ιανουαρίου έως και 8 Φεβρουαρίου 2022.

Υπενθυμίζουμε ότι:

1. Το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο, κάθε Τρίτη και Παρασκευή.
  2. Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.
  3. Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές από 4 έως 18 ετών, καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί.
  4. Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr, από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.
  5. Οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι εμβολιασμένοι πραγματοποιούν δυο rapid tests την εβδομάδα με δική τους επιβάρυνση, έως και 48 ώρες πριν την προσέλευση της Τρίτης και της Παρασκευής.