ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ SELF TEST ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 31.01

Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση του ΥΠΑΙΘ, σας ενημερώνουμε ότι όλοι οι μαθητές (εμβολιασμένοι και μη), καθώς και οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί, των σχολείων που βρίσκονταν σε αναστολή λειτουργίας μέχρι την Παρασκευή 28 Ιανουαρίου λόγω κακοκαιρίας (όπως τα Ράλλεια ΠΕΙ.Σ.), υποχρεωτικά θα πρέπει να προσέλθουν τη Δευτέρα 31 Ιανουαρίου έχοντας πραγματοποιήσει ένα επιπλέον self test έως και 24 ώρες πριν, με αρνητικό αποτέλεσμα, το οποίο θα πρέπει να έχει δηλωθεί στην πλατφόρμα edupass.gov.gr. Κατά συνέπεια, θα πραγματοποιήσουν τρία (3) self tests έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (31/01), της Τρίτης (01.02) και της Παρασκευής (04.02).

Οι εκπαιδευτικοί που δεν είναι εμβολιασμένοι θα πρέπει να πραγματοποιήσουν δυο rapid tests και ένα self test, όλα με δική τους επιβάρυνση. Rapid test θα πρέπει πραγματοποιηθεί έως και 48 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (31/01) και της Παρασκευής (04/02) ενώ θα πρέπει να πραγματοποιηθεί και self test έως 24 ώρες πριν την προσέλευση της Τρίτης (01/02).