ERASMUS+ “ROBO-GIRLS”: ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ – ΕΡΕΥΝΗΤΗ

Κατά το τρέχον σχολικό έτος, τα Ράλλεια αποτελούν σχολείο εφαρμογής στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ “Robo-Girls: empowering girls in STEAM through robotics and coding, με συντονιστή το Πανεπιστήμιο του Zagreb από την Κροατία και βασικό εταίρο την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής. Το έργο RoboGirls επικεντρώνεται στην ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε θέματα STEAM, ώστε να οργανώνουν και να εφαρμόζουν καινοτόμες δραστηριότητες, αξιοποιώντας τη ρομποτική και την κωδικοποίηση για τη μείωση του χάσματος μεταξύ των φύλων. Επίσης, στοχεύει στην ενδυνάμωση και την ενθάρρυνση των κοριτσιών για συμμετοχή στις ψηφιακές τεχνολογίες, έτσι ώστε να μπορούν να ενεργούν και να διαδραματίζουν ενεργό ρόλο στη ψηφιακή εποχή.

Στο πλαίσιο εκπόνησης σχετικών δράσεων στο σχολείο μας, οι μαθητές/μαθήτριες του τμήματος ΕΣΤ τριθεσίου συζήτησαν, κατά το μάθημα της Αγγλικής Γλώσσας, με τον κ. Ηλία Πολίτη, Διδάκτορα του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών και Ερευνητή/Μεταδιδάκτορα στο Τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά, γονέα μαθητή μας. Ο κύριος Πολίτης συζήτησε με τα παιδιά θέματα σχετικά με το επάγγελμά του και την απαιτούμενη εκπαίδευση, καθημερινές εργασίες που πραγματοποιεί, θέματα σχετικά με την τεχνολογία, την ορολογία κ.λπ. Μίλησε επίσης στα παιδιά για τη σχέση των γυναικών με την τεχνολογία και τα επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτή. Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με ένα διαδικτυακό παιχνίδι, κατά το οποίο οι μαθητές μυήθηκαν στη δημιουργία ενός ασφαλούς και ισχυρού κωδικού πρόσβασης καθώς και για θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Πολίτη για την ενδιαφέρουσα παρουσίαση και τη συμβολή του στο έργο μας.

Η υποδιευθύντρια των Ραλλείων ΠΕΙ.Σ. και συντονίστρια της δράσης Robo-Girls

Μαρία Ρέλλια

στα παιδιά για τη δουλειά του