ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΘΕΜΑ “ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ”

Την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18:30 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση με θέμα την Ενδοσχολική Βία με ομιλητή τον κ. Θεολόγο Χατζηπέμου, Επίκουρο Καθηγητή στο τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν γονείς και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας.

Ο κ. Χατζηπέμου αναφέρθηκε κυρίως στα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του φαινομένου καθώς και στα αίτια και στις επιπτώσεις της εκδήλωσής του για τους εμπλεκομένους. Ανέδειξε, επίσης, τον γονεϊκό ρόλο στην ενδυνάμωση των παιδιών και ανέπτυξε καλές πρακτικές για τον σκοπό αυτό. Ταυτόχρονα επικεντρώθηκε εμφατικά στην αναγκαιότητα της συστημικής προσέγγισης και συνεργασίας Σχολείου-Οικογένειας σε επίπεδο πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου και στην αξία της ενίσχυσης των δεσμών μεταξύ όλων των μελών της σχολικής κοινότητας μέσω της συχνής επαφής και επικοινωνίας, παρουσιάζοντας σχετικά μοντέλα πρόληψης και αντιμετώπισης στον χώρο του σχολείου. Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς και εκπαιδευτικούς να θέτουν καίρια ερωτήματα ενώ η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την προσφορά εδεσμάτων από τους μαθητές του Ομίλου Διατροφικής Αγωγής και Αυτοφροντίδας του σχολείου μας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να ανατρέξετε στα ακόλουθα άρθρα: