Erasmus+, Πρόγραμμα Job Shadowing

Στο σχέδιο μαθησιακής κινητικότητας για το προσωπικό όλων των βαθμίδων της σχολικής εκπαίδευσης, η Ευρωπαϊκή δράση Job Shadowing (Erasmus+) παρέχει την ευκαιρία σε εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων και στο υπόλοιπο εκπαιδευτικό προσωπικό των σχολείων να περάσουν μια περίοδο στο εξωτερικό σε ένα σχολείο εταίρο ή σε κάποιον συναφή οργανισμό, ο οποίος δραστηριοποιείται στο πεδίο της σχολικής εκπαίδευσης.

Στο πλαίσιο αυτό, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δύο δράσεις Job Shadowing κατά την εβδομάδα 13-17 Μαρτίου 2023.

Εμπλεκόμενες Σχολικές Μονάδες/Εκπαιδευτικοί: IC Vittorio Emanuele III, Palermo, Italy – Piero Romano – Δάσκαλος, Simav Atatürk İlkokulu, Turkey – Fadime OKUMUS SARIKAYA – Δασκάλα, Zeliha OZSOY – Δασκάλα

Οι τρεις εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν το σχολείο μας, παρακολούθησαν τους Έλληνες συναδέλφους να διδάσκουν μαθήματα όπως Ιστορία, Μαθηματικά, Αγγλικά, Μουσική, Εικαστικά, Φυσική Αγωγή και συζήτησαν μαζί τους διαφορετικές μεθόδους διδασκαλίας και χρήση εποπτικών μέσων. Παράλληλα, με τη συνοδεία εκπαιδευτικών των Ραλλείων, επισκέφθηκαν μέρη ιστορικού ενδιαφέροντος όπως το Μουσείο Ακρόπολης, τον Παρθενώνας και το Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά.