ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ: ΜΑΘΗΑΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ – ΔΥΣΛΕΞΙΑ

Στο πλαίσιο των μηνιαίων ενημερωτικών συναντήσεών μας με τους γονείς, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024  και ώρα 18.30-20.30, με θέμα τις Μαθησιακές Δυσκολίες.

Εισηγήτριες ήταν:

Η Σχολική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια των Ραλλείων ΠΕΙ.Σ. κ. Βασιλική Καρακατσάνη, με θέμα «Μαθησιακές Δυσκολίες: Δυσλεξία – Συνεργασία Εκπαιδευτικών, Γονέων και Παιδιών»

Η Λογοθεραπεύτρια κ. Κωνσταντίνα Γεωργίου, με θέμα «Πρώιμα στάδια που χρήζουν περαιτέρω διευρεύνησης (ηλικία 4+)»

Οι δύο ομιλήτριες παρουσίασαν τον ρόλο της λογοθεραπείας, τη σημασία της λεκτικής (ή μη) επικοινωνίας από την ηλικία των τεσσάρων και άνω ετών, καθώς και τα χαρακτηριστικά και την αντιμετώπιση της δυσλεξίας. Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς και απαντήθηκαν σχετικά ερωτήματα.

Υπεύθυνες Εκπαιδευτικοί: Δουλάμη Γεωργία – Σπανού Στυλιανή