ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ: ΕΝΑΣ ΝΤΑΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τρίτη 2 Απριλίου εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Σε αυτό το πλαίσιο, αναλυτικά το πρόγραμμα εκδηλώσεων στο σχολείο μας για την ημέρα αυτή διαμορφώνεται ως εξής:

Επίσκεψη της συγγραφέως Αναστασίας Χριστοπούλου – Παρουσίαση βιβλίου της με τίτλο «Ένας Νταής στο Σχολείο μας» (εκδ. Ψυχογιός).

Η συγγραφέας θα μιλήσει και θα παρουσιάσει το βιβλίο της στα παιδιά της Α’, Β’ και Γ’ τάξης (Δωδεκαθεσίου, Τριθεσίου, Μονοθεσίου) και θα συζητήσει μαζί τους για το θέμα του σχολικού εκφοβισμού – συγκεκριμένα:
10.00-10.45: Τάξεις Α1, Α2, Α3θ και Α1θ
10.45-11.30: Τάξεις Β1, Β2, Β3θ και Β1θ
11.45-12.25: Τάξεις Γ1, Γ2, Γ3θ και Γ1θ

Συζήτηση με τα παιδιά των τμημάτων Στ1 και Στ2 για τον σχολικό εκφοβισμό, 09.00-09.40

Συζήτηση με τα παιδιά των τμημάτων Δ1 και Δ2 για τον σχολικό εκφοβισμό, 12.35-13.15

Οι μαθητές/μαθήτριες των τμημάτων Ε1, Ε2 και ΕΣΤ έχουν εκπονήσει/θα εκπονήσουν πρόγραμμα σχολικού εκφοβισμού με συμμετοχή σε πρόγραμμα του Δήμου Πειραιά.

Ο Θεατρολόγος κ. Μάρκος Τσούμας, με ομάδα μαθητών του Δ2, θα παρουσιάσει σχετικό δρώμενο. Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν και θα συντονίσουν τις συζητήσεις η Σύμβουλος Εκπαίδευσης κ. Αρχοντία Μαντζαρίδου και η Σχολική Ψυχολόγος κ. Βασιλική Καρακατσάνη, μαζί με την ομάδα σχολικού εκφοβισμού του σχολείου μας.