Όταν οι μαθητές συζητούν με τους εικαστικούς

Τη Δευτέρα  5 και τη Δευτέρα 12 Απριλίου 2021, στη διαδικτυακή τάξη του Ομίλου Εικαστικών, η καθηγήτρια των Εικαστικών, Κατερίνα Κοκκινάκη και οι μαθητές είχαν τη χαρά να υποδεχτούν δύο ενεργούς καλλιτέχνες, τον Βασίλη Σελιμά και τον Αλέξανδρο Μαγκανιώτη. Οι δημιουργοί παρουσίασαν τη δουλειά τους και στη συνέχεια τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να τους ρωτήσουν για τη ζωή και την επαγγελματική τους πορεία, αλλά και να κάνουν μια σύντομη εργασία πάνω στο έργο των δημιουργών. Η πρόσκληση απευθύνθηκε και σε άλλες τάξεις του σχολείου.

Στα εργαστήρια καλλιτεχνικών συζητήσεων «Όταν οι μαθητές συζητούν με τους εικαστικούς», οι μαθητές με περίσσιο ενδιαφέρον και αδιάκοπη ενέργεια παρακολούθησαν και συμμετείχαν ενεργά στον δημιουργικό διάλογο με τους καλλιτέχνες. Αφού άκουσαν τις παρουσιάσεις, έθεσαν στους δημιουργούς τα ερωτήματα και τις απορίες τους και αποκρυπτογράφησαν κάποια από τα μυστικά τους. Διαμόρφωσαν μια ιδέα για τον τρόπο σκέψης πάνω στο έργο τέχνης, για το πώς διαβάζουμε την τέχνη και εμβαθύνουμε στα ζητήματα τα www.buyxanax.org οποία μας θέτει. Παιδιά των περισσοτέρων τάξεων παρακολούθησαν την εκδήλωση, εντύπωση όμως έκαναν οι μικροί μαθητές της πρώτης τάξης που προτίμησαν, ενώ είχαν την επιλογή να ζωγραφίσουν ένα θέμα που έθεσε ο καλλιτέχνης, αντ’ αυτού να παρακολουθήσουν όλη τη συζήτηση η οποία διήρκεσε δύο ώρες κάθε φορά.