ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELF TEST)

Σύμφωνα με ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας, λόγω της αργίας της 25ης Μαρτίου (ημέρα Παρασκευή) και της μη διεξαγωγής διαγνωστικού ελέγχου (self test), οι μαθητές/μαθήτριες υποχρεούνται να προσέλθουν αύριο στο σχολείο επιδεικνύοντας αρνητικό αποτέλεσμα self test το οποίο θα διεξαχθεί σήμερα το βράδυ ή αύριο το πρωί και θα δηλωθεί στην πλατφόρμα EduPass πριν την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Πρόκειται για εφαρμογή παλαιότερης εγκυκλίου η οποία προβλέπει ότι όταν δεν διεξάγεται self test επειδή τα σχολεία είναι κλειστά (αργίες κλπ) οι μαθητές επανέρχονται στο σχολείο την πρώτη ημέρα με αρνητικό self  test.  Παράλληλα self test (δεύτερο) πρέπει να κάνουν οι μαθητές/μαθήτριες εκ νέου πριν την προσέλευσή τους στο σχολείο την Τρίτη 29 Μαρτίου και τρίτο self test πριν την προσέλευσή τους την Παρασκευή 1 Απριλίου.

Οι εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες εκπαιδευτικοί υποχρεούνται στη διεξαγωγή self test πριν την προσέλευσή τους στη σχολική μονάδα αύριο Δευτέρα 28 Μαρτίου, την Τρίτη 29 Μαρτίου και την Παρασκευή 1 Απριλίου. Τις ίδιες ημέρες οι ανεμβολίαστοι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται στη διεξαγωγή rapid test. Το αποτέλεσμα κάθε τεστ δηλώνεται στην πλατφόρμα EduPass.