ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

Την Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 πρόκειται να επισκεφθεί το σχολείο ο συγγραφέας Κώστας Στοφόρος, καλεσμένος της σχολικής μας βιβλιοθήκης.

Η επιλογή του συγκεκριμένου συγγραφέα, πέραν της συνολικής αξίας του έργου του, έρχεται να πλαισιώσει τις δράσεις του σχολείου μας σχετικά με τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου. Στο βιβλίο του «Η σπηλιά του δράκου» διηγείται μία ιστορία, η οποία διαδραματίζεται στη δεκαετία του 1940, όταν οι γερμανικές δυνάμεις Κατοχής βάζουν στο χέρι τις περιουσίες αθώων ανθρώπων, αλλά και στο σήμερα, όταν τα παιδιά μιας παρέας κερδίζουν ένα ταξίδι με διαμονή στην Καστοριά και μεταβαίνουν όλοι μαζί, μικροί και μεγάλοι.
Η εκδήλωση απευθύνεται στους μαθητές της Δ, Ε και Στ τάξης, σε ομοιογενείς ομάδες ανά τάξη, οι οποίες θα απασχολούνται περί τα 45 λεπτά, αρχής γενομένης από τους μαθητές της Δ΄ τάξης.

Ώρα έναρξης: 10:00