ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΝ ΡΑΛΛΕΙΩΝ ΠΕΙ.Σ. ΜΕ ΤΟ 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ

Ένα πάγιο και δίκαιο αίτημα, η διασύνδεση του σχολείου μας με Πειραματικό Γυμνάσιο του Πειραιά, ικανοποιήθηκε σήμερα. Μετά από συντονισμένες ενέργειες της Διεύθυνσης του Σχολείου με το Αυτοτελές Τμήμα Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων, της Διοικούσας Επιτροπής Προτύπων και Πειραματικών Σχολείων, της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Πειραιά και, φυσικά, του Συλλόγου Γονέων Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Ραλλείων Δημοτικών Σχολείων Πειραιά, το 1ο Γυμνάσιο Πειραιά χαρακτηρίζεται ως Πειραματικό και διασυνδέεται με τα Ραλλεια Πειραματικά Σχολεία Πειραιά.

Από το τρέχον σχολικό έτος, οι μαθητής/μαθήτριες που θα αποφοιτούν από τη Στ τάξη θα εγγράφονται αυτόματα στο εν λόγω σχολείο, ενώ θα δημιουργηθεί κοινό Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο για τις δύο σχολικές μονάδες, για τον καλύτερο εκπαιδευτικό προγραμματισμό.

ΤΟ ΦΕΚ