Σχολικές παρεμβάσεις για την προαγωγή της ψυχικής ανθεκτικότητας στο σχολείο

Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο εσωτερικής αξιολόγησης της σχολικής μονάδας του 1ου Δωδεκαθεσίου, η υπεύθυνη ομάδα για τις Σχέσεις εκπαιδευτικών – μαθητών (Μαρία Μιχαηλίδου – Αρτεμισία Ντοά) και η Διεύθυνση του σχολείου θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε σε διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα “Σχολικές παρεμβάσεις για την προαγωγή της ψυχικής ανθεκτικότητας στο σχολείο”.

Στη συνέχεια θα μπορούν να συζητηθούν συμπεριφορικές δυσκολίες και όρια στη συμπεριφορά των μαθητών, καθώς η ψυχική ανθεκτικότητα αποτελεί προϋπόθεση τους.

Η συνάντηση,  με ομιλήτρια την ψυχολόγο Ελένη Χ. Μαρσέλη,  Ειδικό Παιδαγωγό Παν/μιου Θεσσαλίας, Μs του University of Hertfortshire U.K., θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας Webex την Πέμπτη 14/03/2024 (18.30-20.00), στον ακόλουθο σύνδεσμο:

H επιμορφωτική συνάντηση θα είναι επίσης ανοιχτή στους εκπαιδευτικούς των συνεργαζόμενων πειραματικών δημοτικών σχολείων, με τα οποία το 1ο Δωδεκαθέσιο Ραλλείων έχει ήδη συνάψει πρωτόκολλο συνεργασίας.

ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΡΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Μαρία Μιχαηλίδου – Αρτεμισία Ντοά