ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΙΚΟ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗ

Αγαπητοί γονείς

Εν όψει της εγκυκλίου για κατάθεση αιτημάτων για Σχολικό Νοσηλευτή για το σχολικό έτος 2024-2025, σας εφιστούμε την προσοχή ως προς τη μορφή που πρέπει να έχουν οι γνωματεύσεις που θα προσκομίσετε στη σχολική μας μονάδα.

Η γνωμάτευση για να έχει ισχύ θα πρέπει να είναι πρωτότυπη και να έχει εκδοθεί μέσω του Συστήματος Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης της ΗΔΙΚΑ μέχρι 6 μήνες πριν από την ημερομηνία κατάθεσης του αιτήματος. Πρέπει να αναγράφει την αναγκαιότητα υποστήριξης από Σχολικό Νοσηλευτή αλλά και το σκοπό της έκδοσής της, (για Σχολικό Νοσηλευτή ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΗ ΧΡΗΣΗ) και να φέρει σφραγίδα θεράποντος ιατρού, διευθυντή κλινικής και γνήσιο της υπογραφής του διευθυντή με στρογγυλή σφραγίδα.

Η παραπάνω διαδικασία ισχύει τόσο για τις γνωματεύσεις που θα εκδοθούν όσο και για αυτές που έχουν ήδη εκδοθεί και οι οποίες πρέπει εγκαίρως να αντικατασταθούν.